GON: tik gerklės sukeliami ir skirtingai efektuoti garsai

Eksperimentinės elektroninės muzikos kūrėjas GON: tik gerklės sukeliami ir skirtingai efektuoti garsai

-Didžioji dalis garsų, kuriuos girdime GON kūriniuose pirmiausiai išsirita iš Tavo gerklės? Kaip kilo idėja tai daryti?

-Viskas išsivystė savaime, kadangi mane nuolat supo muzika: pradedant nuo lopšinių prieš miegą ir baigiant ilgomis naktimis su tėvais folkloro festivaliuose. Nuolat niūniuodavau patinkančias dainas. Vieną kartą pirštais mušamą ritmą pakeičiau burna skleidžiama perkusija, kurią atliekant kartu su melodija įsirašiau į kasetę. Daviau paklausyt draugui ir netrukus turėjau viską pademonstruoti savo kiemui. Tik vėliau sužinojau, kad tai vadinama beatbox‘u. Pasidomėjęs supratau, jog turiu tobulinti savo sugebėjimus, kadangi garsiausi pasaulio beatboxer‘iai tuo metu išdarinėjo neįtikėtinus dalykus! Pagalvojau, jog jei visa tai sugeba jie, tai, kodėl gi to neišmokus man? Išmokau ir tobulinu iki šiol. Visuomet ieškojau netradicinio skambesio ir man į rankas pateko pirmasis loopstation. Metai bėgo, žaisliukų daugėjo… Eksperimentuodamas su savo skleidžiamais garsais ir efektais pradėjau kurti elektroninę muziką, žinoma, ieškodamas balanso su gyvu skambesiu. Pasirodymuose viską atlieku tuo momentu, be jokių iš anksto įrašytų semplų. Sudėtinga, daug adrenalino, improvizacijos, bet tai man padeda išsiskirti. Aš “spjaudau” ir spaudau!

Tavo kuriama muzika tiek savo turiniu, tiek jo kūrimo priemonėmis yra labai įdomi, gyva, o kartu ir alternatyvi. Ar šitas alternatyvumas pritraukia klausytoją, ar atstumia?

-Dažnai nauji klausytojai pasirodymų metu nesuvokia, jog esu LIVE atlikėjas, tiesiog priima mane kaip DJ. Visai kitas reikalas, kai visas gyvas kūrimo procesas transliuojamas projekcijose – didelės judančios rankos, mikrofonas, gausybė šviečiančių mygtukų ir čia pat gimstanti muzika – klausytojus tai patraukia. Tokie sprendimai lydi ne kiekvieną kartą, tačiau tikiuosi, kad tai ateityje tai bus neatskiriama GON pasirodymų dalis, vienokia ar kitokia vaizdine forma. Groju ne tik alternatyviuose renginiuose, bet ir pasaulietiškesnėse erdvėse ar bendruose projektuose. Džiaugiuosi, kad beatbox man nuolat atveria skirtingas galimybes ir kelia naujus iššūkius.

– Kiek laiko truko įvaldyti savo galias iki dabartinio lygmens? 

– Vokalinę perkusiją praktikuoju daugiau kaip 15 metų, o kaip live looping atlikėjas pasirodau jau kokius 8 metus. Kaskart atrandu naujus dalykus arba mokausi senus iš naujo, taip ir sukasi laikas.

– Ką dar naudoji be savo balso? Ar muzikai kurti yra kokių nors ribų, taisyklių ar nuostatų, kurių laikaisi? Ką būni numatęs prieš kurdamas? O gal kiekvienąkart tai improvizacija?

Viename architektūros festivalyje be savo balso įrašinėjau įvairių apdailos medžiagų ir paviršių garsus (įrašas čia: https://soundcloud.com/gonbeatbox/gon-live-architecture-looping). Projektuose tenka loopinti ir kitų atlikėjų vokalą ar muzikantų instrumentus. Ribų tikrai nėra! GON muzikoje stengiuosi apsiriboti tik savo gerklės sukeliamais ir skirtingai efektuotais garsais. Būtent čia ir yra netikėtumo faktorius: eksperimentuojant, maišant vieną efektą su kitu, keičiant lūpų, liežuvio pozicijas ar kvėpavimą nuolat gimsta nauji skambesiai, skirtingos atliekamų dainų versijos. Vienur tokios improvizacijos daugiau, kitur mažiau, bet kaskart įdomu, kaip viskas išsivystys!

-Kas labiausiai žavi lietuviškoje scenoje ir ką iš esmės norėtųsi pakeisti?

Stebiuosi, kiek Lietuvoje daug puikių grupių ir atlikėjų, dj, muzikantų, garso inžinierių, scenos, apšvietimo specialistų, režisierių ir renginių organizatorių… Kaskart džiaugiuosi pamatydamas, išgirsdamas, susipažindamas. Gal čia tik man atrodo, bet įdomiausia, kad visi daugiau ar mažiau susiję su elektronine muzika. Toks jausmas, lyg trinasi kažkokios griežtesnės stilistinės ribos tiek kūryboje, tiek pačiuose renginiuose, festivaliuose. Procesas savaiminis, nieko čia nepakeisi, be kažko blogo nebus gero, be nenumatyto ar nepavykusio nebus kažko tobulo. Galbūt lietuviškai muzikai linkiu dar daugiau skambėjimo pasaulyje…

-Šito būtinai turiu paklausti, nes neišvengiamai įdomu. Ko klausaisi, iš ko pats mokaisi?

– Klausausi labai įvairių atlikėjų, todėl neprisirišu ir nenoriu prisirišti prie konkretaus stiliaus. Man muzika turi būti įdomi, patraukianti dėmesį. Stengiuosi labai nesureikšminti ir intensyviai neklausyti kitų live looping atlikėjų. Mokausi iš girdimų garsų, kuriuos noriu atkartoti,  visko kas mane supa, taip pat neišvengiamai esu priverstas mokytis dirbti su naudojama technika. Kasdien vis kažkas naujo, tiek muzikoj, tiek gyvenime!

-Kur Tavęs klausytis (internete/ gyvai)?

Debiutinis albumas “Gonebea”:

Pakartot.lt https://www.pakartot.lt/album/gonebea

iTunes https://itunes.apple.com/us/album/gonebea/id894134979

Spotify https://play.spotify.com/album/29eCLNpWumzOHLiDlfCnNl

Deezer http://www.deezer.com/album/8026186
GON socialinių tinklų nuorodos:

www.gonbeatbox.com

www.facebook.com/GONbeatbox
www.youtube.com/GONbeatbox

www.soundcloud.com/GONbeatbox
www.mixcloud.com/GONbeatbox

www.twitter.com/GONbeatbox

www.instagram.com/GONbeatbox

Artėjantys pasirodymai:

Rugsėjo 23 d. Kaune “Garsovaizdžiai“ 

Spalio 17 d. Vilniuje „Minimal Mondays“

***

Kalbino Tamsaulė